Logo
Topdog

Suché oko

Kks

Sezona blech

V našich podmínkách je dominující blechou u psů i koček blecha kočičí - Ctenocephalides felis. Po napití krve samice blech klade denně zhruba 20 vajíček (za celý její život jich je kolem 500). Vajíčka volně padají na zem, kde pokračuje vývoj přes beznohou larvu, další dvě larvální stadia, kuklu v dospělce. Vývoj trvá za ideálních podmínek 18 dní, za obvyklých podmínek 4-5 týdnů, ale za nepřiznivých podmínek může blecha svůj vývoj “přibrzdit“ (zejméma ve stadiu kukly) až na rok. Tato skutečnost je důležitá při léčbě a může být příčinou neúspěchu léčby. Dospělé blechy mohou přežívat až 6 měsíců bez potravy. Blecha kočičí svého hostitele již neopouští, čímž se liší od jiných druhů blech. Dospělců je v populaci pouhých 5%, zbytek je v prostředí, kde je zanechal hostitel, popřípadě kam byl pasivně zanesen. Blecha je také mezihostitelem tasemnice psí (Dipylidium caninum), nakazí se stadium larvy, cysticerkoid tasemnice se nachází v tělní dutině dospělé blechy a je psem nebo kočkou pozřen při olizování srsti.

Sektáváme se s prudkými alergickými reakcemi. Jedná se o alergii na bleší kousnutí, kde alergenem je látka obsažená ve slinách, které parazit vpravil do těla hostitele pří sání. U těchto alergiků může i jediný kontakt s blechou za 14 dní dostatečně udržovat alergickou reakci. Na druhé straně vídáme i psy bez problémů tolerující i velké množství blech. Většinou jsou to psi, kteří jsou parazitem doprovázeni s přestávkami od štěněčích dob.

Při léčbě je nutné se soustředit na většinovou populaci v prostředí. Vajíčka jsou nelepivá, proto je dostatečné častější vysávání (1x týdně). Je nutné se soustředit na prostory pod skříněmi, v rozích, v kotcích pak pod podlážkami a ve štěrbinách. Pelechy je nutné opakovaně vyprat v pračce, event. vyměnit. U psa můžeme použít tablety (jednoduchá aplikace, rychlý nástup), pipety (širší antiparazitární spektrum, nutnost dodržet správný postup aplikace) nebo obojky (sundavání snižuje účinnost). Méně se již používají spreje, pudry a šampony. U pipet (spot on) se rozlišuje forma se systémovým účinkem (vstřebává se kůží, je nutné, aby kůže nebyla odmaštěná šamponem) a pipety s lokálním učinkem, kde látky zůstávají na povrchu kůže.

Zcela na závěr bych rád uvedl některé zásady použití antiparazitárních přípravků, jejichž nerespetování přivádí majitele k nedůvěře a často i hledání obskurních cestiček. U pipet se aplikuje obsah na kůži krku, rozhrne se srst a tekutina se bez roztírání vymáčkne na kůží na několik míst. Do místa se nesmí sahat. Je nutné 2 dny před a 2 dny po aplikaci psa nekoupat. Je velmi důležité dodržet hmotnostní kategorii a hlavě druhovou příslušnost – zejména nepoužívat psí pipetu u koček. U obojků je vhodné jej před použitím napružit, máte-li pocit snižující se účinnosti, umýt pak obojek ve vodě se saponátem na nádobí a opět protáhnout. Nově se na trhu objevilo několik druhů žvýkacích tablet. Jejich velkou výhodou je nová účinná látka, u které se nepředpokládá rezistence parazita. Nevýhodou je zpravidla vyšší cena.

Jestliže jste dočetli až na toto místo, jsem tomu velmi rád. :)

Ctenocephalides1